//
czytasz...
trasy wycieczkowe

Dolina Kościeliska

W rozlicznych przewodnikach znajdziemy informacje, iż Dolina Kościeliska jest najpiękniejszą bądź najciekawszą w całych Tatrach (Zachodnich). My nie będziemy oryginalni. Uważamy, że to jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia rownież z małym dzieckiem.

By dostać się do Doliny musimy wpierw dojechać do miejscowości Kiry – samochodem bądź busem. Jest tu wielki parking, więc miejsce na nasz automobil powinno się w miarę łatwo znaleźć. Ilość samochodów na postoju może się wydać przerażająca, ale w Kościeliskiej naprawdę jest fajnie, nawet gdy turystów jest wielu.

Od Kir do Polany Pisanej droga przez dolinę ma stopień dostępności 4 – z pewnym wysiłkiem przejedziemy ją i przeciętnym wózkiem miejskim. Na tym odcinku możemy tez skorzystać z konnej dorożki. Ceny są wysokie, lecz dla dziecka bliski kontakt z koniem i jazda na wozie może okazać się wielką frajdą. Odcinek od Polany Pisanej do schroniska Ornak wymaga już raczej wózka terenowego lub nosidła (3).

Po drodze będziemy mijać dość liczne łączki nadające się na postój (weźmy koniecznie koc). Niemal całą drogę będzie towarzyszył nam Kościeliski Potok ciesząc oczy i uszy bystrzynami, małymi uskokami i przejrzystymi głębiami. Na długich odcinkach dolinę okalają ostre turnie, w niektórych skałach można też dostrzec szczeliny jaskiń, których jest sporo w okolicy. W trzech miejscach, „bramach”, skały ograniczające dolinę zbliżają się do siebie, tworząc wąskie gardła, przez które malowniczo przeciska się nasza droga.

Pod koniec trasy droga wchodzi w las, zwiększa się jej nachylenie i nasze zmęczenie… Lecz odcinek ten jest dość krótki i szybko wynagradza nas pojawieniem się schroniska na hali Ornak. Tam możemy skorzystać ze schroniskowej gastronomii, szerokich ław i miękkiej trawy. Schronisko Ornak, podobnie jak Kalatówki, jest dość często odwiedzane przez rodziców z dziećmi, więc mamy spore szansę, że nasz maluch spotka tu swoich rówieśników.

Idąc wzdłuż doliny można zaobserwować ciekawe zjawisko. Granie i szczyty przez większość drogi są ostre i opadają pod kątem niemal 90 stopni. Widać liczne rozpadliny, wejścia do jaskiń, zaś w jednym miejscu strumień dosłownie wypływa z jaskini. Dzieje się tak, gdyż poruszamy się po skałach osadowych, podatnych na erozję. Gdy jednak wejdziemy na halę Ornak, szczyty ją zamykające są dość łagodne i porośnięte roślinnością. Tam skały osadowe są od góry przykryte skałami magmowymi. Dzięki temu na szczytach jest płasko, lecz u podnóży często spotyka się jaskinie (zwłaszcza pod Ciemniakiem).

Od drogi wzdłuż Doliny Kościeliskiej odchodzi parę dość krótkich szlaków, o których przejście możemy się pokusić z małym dzieckiem (w nosidełku na plecach).

Przede wszystkim warto odwiedzić Wąwóz Kraków. Wejście do niego znajduje się kawałeczek za Polaną Pisaną. Górale nadali mu taką nazwę, gdyż kojarzył im się z wąskimi uliczkami krakowskiej starówki. Będzie ciasno i niesamowicie. Gdy wyjdziemy z wąwozu będzie na nas czekać przejście przez Smoczą Jamę. To niewielka jaskinia (37 metrów), lecz należy mieć ze sobą latarkę. Idealna na początek kariery małego grotołaza. Jeśli dzidzia odmówi jednak wejścia do środka, to możemy skorzystać z obejścia.

Z odważniejszym i bardziej cierpliwym dzieckiem możemy też spróbować przejść przez jaskinię Mroźną. Ścieżka do niej wiodąca oddziela się od drogi przez Dolinę Kościeliską mniej więcej w połowie dystansu do hali Ornak. Jest dobrze oznaczona. Jaskinia Mroźna jest oświetlona i zwiedza się ją z przewodnikiem. Tu do przejścia pod ziemią jest 500 metrów i zajmuje to ok. 50 minut. Rozważmy to zanim tam wejdziemy….

(Szlak na Smreczyński Staw).

Reklamy

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Statystyki

  • 88 862 odwiedzin

Tagi

Reklamy
%d blogerów lubi to: